Apie laiką ir namus sau Interjeras

Spalio 3, 2017. nuotraukos: „IKEA Lietuva“
Namai – tai vieta, kur nusimetame kaukes, esame savimi, norime atrasti laiko sau. Namuose siekiame, kad mus suptų tik svarbūs ir mieli daiktai. Švarioje erdvėje laiką leidžiame prasmingiau. 

Tradiciją kurkime jau šiandien 

Paruošti šeimai vakarienę, išplauti indus, sutvarkyti vaikų svetainėje paliktus žaislus, sulankstyti pamirštus drabužius, nuvalyti dulkes, pamerkti gėlių, atverti namų langus saulei. Kur kas dažniau namų jaukumą kuriame galvodami ne apie save, o norėdami, kad juose gerai jaustųsi kiti šeimos nariai. 

Šį kartą pasvarstykime – kaip atrodytų mano svajonių namai, jei slapčiausi norai išsipildytų, trumpam pamirščiau kitų poreikius ir atsigręžčiau į save? Juos susikurti padėtų atviras pokalbis su savimi ir supratimas, ko norime mes patys – kokiuose namuose atsipalaiduoju, jaučiuosi jaukiai ir patogiai, ką mėgstu veikti po darbų. 

Daugiau keliaudami ir pažindami naujas kultūras dažniau susimąstome, kad gyventi pagal savo norus ir svajones susikurtuose namuose – kur kas maloniau. 

Švedijoje ne veltui kurti estetišką ir jaukią aplinką vaikai pratinami nuo mažens. Interjero dizaino pradmenis jie gauna dar mokykloje. Žaisdami jie kuria svajonių kambarius dailės ar darbelių pamokose, su dizaino pasauliu pažindinasi parodose. Vaikai supranta, kad aplinka veikia mūsų vidinę būseną, ir skandinaviško dizaino tradicija perduodama iš kartos į kartą. 

Lavinti vaikų požiūrį į aplinką galima ir raginant susitvarkyti kambarį, ir pasiūlant jį įsirengti pačiam. Kviesdami juos susikurti svajonių kambarį, įsiklausysime į mažylio norus ir ugdysime vaizduotę.
Ieškome ne daiktų, o gražesnio kasdienio gyvenimo  

Šiandien namuose žmonės apsupa save knygomis, įrankiais, drabužiais, elektroniniais įrenginiais ir daugeliu kitų daiktų, kurie padeda patenkinti pagrindinius poreikius. Nuo jų taip pat priklauso, kaip jaučiamės namuose ir kaip suvokiame gyvenimą savoje erdvėje. Tarkime, perkrautos spintos ar ant grindų išmėtyti žaislai mūsų nedžiugina. O tvarkingai į dėžutes, stalčius ar krepšiuose sudėtos smulkmenos kuria švaros ir ramybės jausmą. 

IKEA atlikti tyrimai rodo, kad daugiau nei 20 procentų žmonių visame pasaulyje kas savaitę nusiperka naują daiktą namams. Vis tik mažesnės erdvės ir aplinkosaugos iššūkiai skatina į mus supančią aplinką ir atsakingą vartojimą pažiūrėti naujai. Tyrimai atskleidė, kad šiuolaikiniam žmogui svarbu ne tik įsigyti daiktų, bet ir juos tinkamai sutvarkyti. Be to, žmonėms vis svarbesnė tampa daiktų greta funkcinių privalumų kuriama emocija. 

Jaunimas labiau paiso daikto emocinės, meninės vertės ir dizaino, nes dėl jų namai įgyja išskirtinumo. Tuo tarpu vyresnio amžiaus žmonės daugiau dėmesio skiria praktiškumui ir tvarkai. Akivaizdu, kad įvairios kartos sąmoningiau vertina namuose juos supančius daiktus. Šiame naujų patirčių amžiuje darosi svarbu, kaip daiktai atliepia asmeninius poreikius ir pildo svajones.
Namuose jaučiamės lyg gamtos prieglobstyje 

Geriausiai atsipalaiduojame būdami vieni. Namuose poilsio kokoną padeda susikurti tekstilės gaminiai, patogūs krėslai ir netobulos širdžiai mielos smulkmenos bei daiktai. 

IKEA dizainerė Eva Lundgreen pasakoja, kad sukurti pagalvėlių RÖDARV ir ROSENRIPS audinių dizainą ją įkvėpė tradiciniai Švedijos vilnonių audinių siuviniai. „Įsivaizdavau, kaip senovėje, naudodamos augaliniais dažais dažytus siūlus, moterys žvakių šviesoje siuvinėdavo nuostabius paveikslus. Mano vaizduotė lengvai sklendė virš gėlių ir laukinių pievų. Neištaiginguose namuose slypėjo tikras spalvų ir dizaino lobis. Taip pat gražiai jis atrodo ir šiuolaikiniuose mūsų namuose“, – sako dizainerė. 

Ypač daug jaukumo bei švaros namams ir lengvumo mūsų mintims suteikia šviesa. Apvalus stalinis šviestuvas FADO su skaidraus stiklo ir minkštų atspalvių gaubtu skleidžia švelnų apšvietimą ir raminančia šviesa užpildo bet kurią kambario erdvę.
Rankų darbas – visiems ir kiekvienam 

Kartais namuose norisi (ir galima) pasijusti lyg jaukiame gamtos prieglobstyje. Jogai, meditacijai ar knygos skaitymui tinkamiausias – gamtos gyvybe pulsuojantis žaliasis kampelis. Gyvi augalai puikiai dera prie rankų darbo šilumą ir harmoniją skleidžiančių natūralaus pluošto baldų. 

IKEA ypač vertina rankų darbą, tad tai, kas atkeliauja į parduotuves, išbaigta iki smulkiausių detalių, bet prieinama daugeliui. Būtent tokia yra naujoji baldų ir namų aksesuarų kolekcija STOCKHOLM – ilgo ir kruopštaus patyrusių meistrų rankų darbo rezultatas. Kolekcija, įkvėpta Švedijos šviesos ir gamtos, kurta iš natūralių medžiagų: rotango, uosio medienos, rankų darbo stiklo. 

Naujosios kolekcijos STOCKHOLM spalvų paletę ir audinių raštus kūrusi dizainerė Hanna Dalrot sako, kad jos kūriniuose dažniausiai galima rasti Švedijos gamtos motyvų. „Augau apsupta kalnų. Atmintyje nuolat nešiojuosi jų vaizdą. Man tai tikras įkvėpimas, – pasakoja dizainerė. – Gamta man nėra tik mados tendencija. Greičiau tai, kas aš esu ir kaip save išreiškiu. Kurdama kolekcijai STOCKHOLM norėjau kuo geriau atskleisti savo įkvėpimo šaltinį ir raštuose perteikti vandens motyvus.“ 

Kolekciją STOCKHOLM papildantys stikliniai grafinai, dubenėliai ir lėkštės yra Švedijos paveldo – amatininkų rankomis gamintų stiklo dirbinių – pavyzdys. „Galite pajusti ilgai išliekantį žmogaus rankų prisilietimą. Stiklo spalva kinta priklausomai nuo šviesos ir nuo to, ką dedate į indą“, – pasakoja viena kolekcijos STOCKHOLM dizainerių Gunnel Sahlin. 

Kokybė nepripažįsta skubos 

IKEA dizaineriai jau senokai pamėgo rotangą – įdomią, tvarią ir itin tvirtą medžiagą, gaminamą iš vijoklinio augalo. Kurdami krėslą BYHOLMA, jie ne kartą lankėsi Indonezijoje ir bendradarbiavo su vietos amatininkais. Galbūt todėl kiekvienas iš rotango pagamintas krėslas yra vis kitoks – švelnių ir aptakių formų, su dailiais pintais raštais, lengvas ir patvarus. 

Iš noro sujungti skirtingas medžiagas ir formas gimė supamasis krėslas GRÖNADAL. Švedijos dizainerė Lisa Hilland pasakoja prie rotango priderinusi uosį – šviesią, natūralią medieną, kuri gražiai sensta ir sukuria įdomų plieno miltelių atspalvį. Rankų darbo sėdynė ir atlošas gaminami naudojant tradicinius metodus, o lengva forma atspindi modernų skandinavišką dizainą. „Kiekviena dalis pagaminta su meile ir rūpesčiu, kuriuos, tikiuosi, pajusite patogiai įsitaisę krėsle“, – sako dizainerė. 

Kai palengva besisūpuodami užmiršite dienos rūpesčius, suprasite, ko iš tiesų norite būtent jūs. Juk visų svarbiausia – vidinė pusiausvyra, o kokybiški daiktai gali tik padėti ją atrasti. Išmokę gyventi lėčiau ir pripažinę, kad kokybiškai gerovei susikurti reikia laiko, įgyvendinsime savo svajones ir namuose jausimės laimingi.   
Parašyti