Aplankykite penkias neatrastas Vilniaus vietas Architektūra

Sausio 23, 2018. tekstas: Sonata Šulcė; Idėja: Karolina Aleksandravičiūtė
Istorikė, gidė, projekto „Ekskursijos po neatrastą Vilnių“ iniciatorė Sonata Šulcė su „Lamų slėniu“ dalijasi penkiomis neatrastomis, tačiau nepaprastai įdomiomis Vilniaus vietomis.

1. Sapiegų rūmai Antakalnyje, L. Sapiegos g. 13. 

Vos pirmą kartą čia įžengiau, ši vieta išsyk užbūrė savo magija. Iki šiol nežinau, kas ten mane labiausiai žavi: grakštūs barokiniai stiuko lipdiniai, po centimetrą atkuriamos unikalios freskos, begėdiškai plikos XVII a. mūro sienos ar įstabi rūmų istorija. 
Nuotr. Rita Petrauskienė
2. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Žygimantų g. 1. 

Tai – milžiniškas pastatas pačiame miesto centre, įžūliai savo fasadą iškišęs į pagrindinių gatvių sankirtą. Praeidami daugelis vilniečių nedrįsta praverti sunkių durų, tačiau už jų – XIX a. grafų Tiškevičių, kadaise čia pasistačiusių rūmus, istorija ir autentiški dokumentai bei senosios knygos, su kuriomis galima susipažinti. 

3. Šv. Jurgio bažnyčia, K. Sirvydo g. 4.

Tai, kas uždrausta, traukia labiausiai. Būtent tokia ši bažnyčia, kurios viršūnę mato kiekvienas, praeinantis Gedimino prospektu. Lankiausi čia tada, kai buvo ruošiamasi iškraustyti daugiau nei du milijonus knygų, kurioms bažnyčia tarnavo tarsi sandėlis. Jau tada buvo matyti, kokie nepaprastai vertingi rokokiniai lipdiniai ir skulptūros ten slepiasi. Dabar ten patekti, deja, nebeįmanoma, tačiau puoselėju viltį, kad kada nors visa tai galėsiu parodyti vilniečiams.

 
4. Dingusi gatvelė netoli Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios.

Dingusi grubiais akmenimis grįsta senoji Vilniaus miesto gatvelė leidžia įsivaizduoti, kaip miestas atrodė prieš 400 metų ar net seniau. Šią gatvę, pasislėpusią tarp senamiesčio kiemų, sudėtinga atrasti ir todėl, kad ji neturi pavadinimo ir nėra įraukta į jokius miesto vadovus. Visgi, vos tik turiu progą – šią vietą rodau visiems ir dalinuosi paslaptimi. Į gatvelę galima patekti iš Savičiaus gatvės pusės, įsukus į vieną iš šios gatvės arkų.

5. Išganytojo (kitaip Vilniaus Viešpaties Jėzaus) bažnyčia ir vienuolynas, Antakalnio g. 27.

Tai, kad šiek tiek paėjėjus nuo Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios tolyn Antakalnio gatve, už didžiulės mūro sienos pasislėpęs dunkso ne ką įstabesnis barokinis šedevras – daugeliui būna staigmena. Žadą atima bažnyčios kupolas, sukomponuotas pagal visus barokinius architektūros standartus bei nusėtas gausybe lipdinių. 
Nuotr. Justina Kozakaitė
Nuotr. Justina Kozakaitė
Parašyti