Grožio komplimentas: išgirsti save Pokalbiai

Spalio 3, 2018. tekstas: Karolina Aleksandravičiūtė, nuotraukos: Lina Jushke
Užkrečiama ramybe spinduliuojančios mintys, sąmoningas požiūris į aplinką, savita grožio samprata ir kitoniški kasdieniai ritualai – toks papuošalų „Tadam!“ kūrėjos Deimantės Litvinaitės grožio pasaulis. Jos kelionėje svarbiausia yra skirtingos patirtys ir gebėjimas gyventi laimingai, įsiklausyti į savo pačios poreikius, kuo mažiau kenkti aplinkai, suprasti ir mylėti save. 
– Deimante, papasakok apie savo mažus ir didelius grožio ritualus. Iš ko jie susideda? 

– Pirmiausia išgirdusi žodį „ritualas“ prisiminiau, jog gan ilgą laiką stipriai jutau, kad ritualai ir tradicijos man svetimi. Neturėjau poreikio niekam, kas švenčiama pakartotinai. Man tai kėlė įtarimą, kvepėjo automatizmu – kai veiksmai kartojami iš įpročio, nebeklausiant, ar tai logiška, laukiama, tinkama tau pačiam. Iki šiol jaučiuosi konfliktiškai, kai žmonės visuotinai atlieka tą patį veiksmą, tarkim, puošia eglutę Kalėdoms arba daužosi margučiais per Velykas. Man reikia atliekamą veiksmą pagrįsti, sąmoningai suprasti jį ir jo tinkamumą. Arba bent jau pripažinti, kad darau tai, nes priklausau kultūrai, kurioje visi taip daro. 

Vis dėlto šiuo metu jau nebesu tokia kategoriška visuotinai priimtiems ritualams ir kartais džiugiai į juos įsilieju. Gal supratau, kad pačiame rituališkume slypi grožis. Taip, kaip besikartojančiuose gamtos cikluose: ruduo, žiema, pavasaris, vasara, ir vėl iš pradžių. Rituališkumas yra meditatyvus veiksmas: nebūtina įvardinti, kas tai, užtenka tik pasinerti, išjausti, patirti.

Mano kasdienybės ritualai gan paprasti, bet teikiantys malonumą: japoniškos „Sencha“ arbatos puodelis, rytinis bėgiojimas prisiliečiant prie gamtos – bėgioju palei Nerį ir turiu vietą, kur meldų apsuptyje pabraidau vandenyje, knygų skaitymas pasibraukiant mintis pieštuku, muzikos klausymasis skirtingose aplinkose, deginimasis prie jūros, saulės pasveikinimai, vienas haiku per dieną – taip raštiškai nufotografuoju momentą, stirnų pakelėse skaičiavimas keliaujant automobiliu (pabandykite – nustebsite, kiek jų daug ten), praeivių stebėjimas per kavinės langą...

– O kaip mėgsti save palepinti?

– Kalbant apie apčiuopiamus kūno priežiūros ritualus, reguliariai darausi veido šveitimus, naudoju drėkinamąsias kaukes, masažuoju galvą eteriniais aliejais, darau kaklo mankštą, pritūpimus, jogos asanas, atgaivinu veidą hidrolatais. Labai norėčiau daugiau pėdų masažų, pirties ritualų, maudynių vonioje, gongų meditacijų, aromaterapinių seansų.
Man gražus yraįsiklausantis, nesiblaškantis, pasinėręs į kokią nors jam pačiam svarbią veiklą, kuklus, viduje susitaikęs žmogus.
Visą istoriją rasite rugsėjo mėnesio „Lamų slėnio“ numeryje (106 p.)
Parašyti