Kaip pakurstyti kūrybiškumą ir suaktyvinti smegenis? Kita

Rugsėjo 19, 2018. tekstas: Gediminas Petrauskas; „INK Agency“
Kūrybiškumo svarba nepastoviame šiandieniniame pasaulyje auga visose srityse. Tad iš kur pasisemti tos visų geidžiamos supergalios ir generuoti idėjas, sukoncentruoti mintis ir atrasti nestandartinius sprendimus? „Think outside the box“ – sako sena kūrybininkų klišė, tačiau ką apie tai mano mokslininkai, menininkai ar netgi psichodelikos entuziastai?

Smegenis galima suaktyvinti

Racionalusis mokslas bene vienareikšmiškai sutaria, kad rakto į kūrybiškumą reikia ieškoti ne pas jį dalijančias ir, turbūt, rečiau, nei norėtume, aplankančias mūzas, bet mūsų pačių smegenyse ir sudėtingame jų neuronų tinkle. Gera žinia – tarp pilkųjų ląstelių glūdintį kūrybiškumą, anot neuromokslininkų, galima išjudinti, o savo smegenis suaktyvinti.

To daugelis mūsų, turbūt, ir siekiame prie suplanuotų dienos darbų artindamiesi tik su puodeliu kavos. Kavoje esantis kofeinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, didina budrumą, koncentraciją ir gerina kognityvinius gebėjimus. Vis dėlto kofeinas gali turėti ir nepageidaujamą poveikį, o jei vien poros puodelių kavos per dieną pakaktų visam mūsų kūrybiniam potencialui suaktyvinti, turbūt, visuomenėje būtų šimtai da vinčių ir styvų džobsų.

Idėjų prižvejoti kasdienybėje

Vis dėlto daugelis savo smegenis ir kūrybiškumą suaktyvinti norėtume be įvairių papildomų priemonių. O iš ko geriau mokytis kūrybiškumo, jei ne iš pripažintų jo meistrų? Ne vienam kyla klausimas, iš kur netikėčiausių idėjų savo kūrybai semiasi kino ir televizijos serialų režisierius Davidas Lynchas, dar kartą nustebinęs pasaulį į ekranus grįžusiu legendiniu „Tvin Pyksu“.

D. Lyncho kūrybos metodas – gaudyti idėjas kasdienybėje, tarsi žuvis tvenkinyje, o pagautas panaudoti kaip jauką kitoms, galbūt daug didesnėms. Kino kūrėjas siūlo nesistengti iš karto sugalvoti vienintelės genialios idėjos, o prisigaudyti daugybę mažesnių ir kaip mozaiką iš jų sudėlioti tam tikrą kūrybinį projektą. Režisieriaus manymu, puikių idėjų galima prigaudyti net ir tiesiog stebint atspindžius gatvės baloje, tad tereikia nepamiršti apsižvalgyti aplinkui.
Svarbu smegenis „mankštinti“

Kiekvienas, užsiimantis bent šiek tiek kūrybos reikalaujančia veikla, žino, kad idėjos nebūtinai visuomet „kimba“. Dėl to ekspertai pataria savo smegenis treniruoti jas gaudyti. Šiandien jau manoma, kad smegenis galima pripratinti veikti kūrybiniu ir aukštos koncentracijos režimu.

Kaip sveikam organizmui reikalingas fizinis aktyvumas, taip žvalioms smegenims būtinas nuolatinis protinis ir kūrybinis darbas. Taigi net ir laisvu laiku patartina savo smegenis dažniau užimti didesnių kognityvinių ir intelektinių resursų reikalaujančia veikla nei... naršymas socialinių tinklų naujienose.

Suaktyvinti smegenis, neuromokslininkų teigimu, itin padeda mokymasis, pavyzdžiui, naujos kalbos. Tad jei visuomet svajojote išmokti kalbėti prancūziškai ar japoniškai – kodėl to nesiėmus? Jūsų smegenims ir neuronų tinklams patinka iššūkiai, todėl svarbu jų nepašykštėti ir nebijoti pasigilinti net ir į sudėtingus dalykus. Jei išgirdę terminą „kvantinė mechanika“ visuomet svarstėte, kas, po galais, tai yra, bet manėte, jog tai suprasti ne jums, galbūt verta pamėginti apie tai perskaityti bent straipsnį „Vikipedijoje“?

Be abejo, visą laiką aktyviai mokytis smegenys negali, todėl kūrybiškumui, vaizduotei ir įžvalgai didinti rekomenduojamos ir kitokios taktikos:

Kuo daugiau skaityti. Skaitant labiau aktyvinami už kūrybą ir vaizduotę atsakingi smegenų centrai nei, tarkime, žiūrint filmą. Skaitant visus aprašomus įvykius, veikėjus ir aplinką reikia įsivaizduoti, taigi – aktyviai kurti, o ne tik pasyviai stebėti prieš akis bėgančius vaizdus. Be abejo, tai nereiškia, kad smegenų išjudinti negali ir geras filmas.

Išbandyti naujus dalykus. Naujos situacijos priverčia smegenis prie jų prisitaikyti, leidžia naujoje perspektyvoje įvertinti įvairius dalykus, papildo patirties bagažą. Nauja iš esmės yra kūrybiškumo ir tobulėjimo sąlyga. Nauji hobiai, naujos vietos ir patirtys neabejotinai stiprina kūrybinius raumenis.

Leisti laiką su kūrybingais žmonėmis. Kūrybiškas požiūris gali būti užkrečiamas, todėl būti kūrybingų žmonių draugijoje visuomet naudinga. Tinkamas socialinis klimatas gali leisti suvešėti asmeniniam kūrybiškumui.

Atpalaiduoti mintis medituojant. Visuomet naudinga smegenis kartkartėmis „perkrauti“, o tai leidžia padaryti įvairūs meditacijos metodai. Tik gerai pailsėjęs protas gali būti maksimaliai produktyvus ir kūrybingas.

Parašyti