Miestas, kuriame suparatau, ką reiškia būti laimingai. I dalis Kita

Lapkričio 23, 2017. tekstas: Greta Gumuliauskytė, nuotraukos: Greta Gumuliauskytė
Kartais tam, kad viskas susidėliotų į savo vietas tereikia gaivaus oro gurkšnio. Juo tapti gali puodelis mėgstamos kavos, popietės miegas, pasivaikščiojimas miško takais arba neįpareigojantis pabėgimas ten, kur dar niekada nebuvai. Šį kartą tą išsvajotą poilsį, svarbius gyvenimo atsakymus ir nesuskaičiuojamus puodelius kavos man padovanojo Amsterdamas – miestas, kuriame supratau, ką iš tikrųjų reiškia būti laimingai.

Kaip olandai susiję su laime?

Apie laimę ir Olandiją užsiminiau ne be reikalo – ar žinojote, jog olandai laimingiausių pasaulio žmonių sąraše užima šeštąją vietą? Ir iš tiesų, tą ore tvyrantį iš vidaus sušildantį jausmą sunku nupasakoti. Atrodo, jis sklando visur: dviračiu meistriškai manevruojančio vietinio šypsenoje, prekeivių akyse, gyvybingame padavėjo pasisveikinime, netgi pilkame danguje. 

Miesto energija nuo pat pirmos minutės mane nuteikė ypatingai. Turiu pripažinti, jog panašiai jaučiausi tik Paryžiuje. 
Kaip susikalbėti?

Vos išlipus iš autobuso, mus pasitiko niekada anksčiau negirdėta olandų kalba, tačiau skubu jus nuraminti - 95% gyventojų čia kalba puikia anglų kalba.
Kas Amsterdame kainuoja brangiausiai? 

Kiek sudėtingesniu rebusu gali tapti nakvynės klausimas: Amsterdame vidutinė kambario nuomos kaina parai svyruoja apie 130 eurų, o tai, lyginant su kitomis Europos valstybėmis – tikrai nemaža suma. Iš pradžių šie skaičiai man sukėlė lengvą šoką, tačiau reikalai kaip visuomet judėjo tinkama linkme – po kelių dienų paieškų radome išskirtinai pigų variantą pačiame Amsterdamo centre. 
 

Kur paragauti tradicinio olandų maisto?

 Svarbiausia užduotimi tapo tradicinių Olandijos valgių ir stilingų kavinukių paieška. Pirmųjų pietų valgyti keliavome į restoraną „Par hasard“. Jį į „privalu paragauti“ sąrašą įtraukiau dėl tradicinių olandiškų užkandžių – duonos trupiniuose apvoliotų ir aliejuje keptų traškių „cilindrų“, įdarytų pačiais įvairiausiais įdarais – nuo mėsos, iki olandiškų sūrių ir krevečių.
Taip pat tradicinių olandiškų keptų bulvyčių su klasikiniu žemės riešutų pastos, majonezo ir šviežių pjaustytų svogūnų padažu (oorlog). 
Dviračiai – svarbiausia transporto priemonė Amsterdame 

Kertant gatves Olandijoje nepamirškite labai gerai apsidairyti – pro ausis prazvimbiantys dviračiai, atrodo, senų seniausiai užvaldė visą miestą. Jais važinėja vaikai, pensinio amžiaus žmonės, kostiumuoti vyrai, aukštakulniais pasipuošusios damos.
Amsterdamas – miestas, kuriame supratau, ką  reiškia būti laimingai
Stroopwafel 

Deserto –  tradicinių olandiškų vaflių –  keliavome ragauti į mažą ilgaamžiškais vaflių kepimo receptais garsėjančią kepyklėlę „Lanskroon“. Čia pro langus matysite vieną iš Amsterdamo kanalų, todėl rankose laikomas vaflis ir lauke matomas vaizdas primins tikrų tikriausią olandišką cliché (pranc. – stereotipas). Tai viena iš nedaugelio vietų, kuriose dar galima paragauti naminių, pagal senovinį receptą pagamintų vaflių stroopwafels, savo tekstūra labiau primenančių karamele ar medumi perteptą sausainį.

Anos Frank muziejus 

Svarbu žinoti, kad Anos Frank muziejų galima aplankyti tik turint internetu įsigytus bilietus. Tiesa, juos pirkti rekomenduojama likus bent dviems mėnesiams iki vizito. 
Gaudos sūris 

Olandija – gaudos sūrio tėvynė. Nenuostabu, jog šioje šalyje atrasite kalnus auksinio, gardinto įvairiausiais prieskoniais arba visai paprasto gaudos sūrio. Įdomu, jog šis sūris šalyje patiekiamas su garstyčiomis.

Pirmosios dienos atradimai: 

 • Olandai ir jų pakantumas, mandagumas, šypsenos ir laimė;

• „Par hasard. Skanesnių skrudintų bulvyčių nei Olandijoje dar nevalgiau. Būtinai išbandykite jas su tradiciniu oorlog padažu;

• Kertant bet kokią gatvę, nuolat tikrinkite, ar link jūsų neatvažiuoja dviratis;

• Olandiškas gaudos sūris ir garstyčios – tobula skonių kombinacija.
Parašyti