Nuotykių genas: dviem ratais aplink pasaulį Pokalbiai

Sausio 4, 2018. tekstas: Karolina Aleksandravičiūtė, nuotraukos: asmeninio archyvo
Ar galite įsivaizduoti, kokio stiprumo audros vyksta širdyje, kai iškeliauji į kelionę be pabaigos, kur artimiausi tavo draugai – vienintelis bendrakeleivis, pasitikėjimas savimi ir motociklas?  Motociklininkai, keliautojai, tinklaraščio „Dviem ratais aplink pasaulį“ įkūrėjai Asta Dovydėnaitė ir Linas Mockevičius dalijasi nuotykių kupina savo istorija.
– Asta, Linai, kokioje šalyje dabar esate? 

Asta: Dabar mudu Irane. Iranas yra visiškai kitoks nei bet kuri kita iki šiol aplankyta šalis! Šios valstybės valdymas ir gyvenimas paremti musulmoniškomis tradicijomis ir, dėl jiems pritaikytų sankcijų, šalis labai atskirta nuo aplinkinio pasaulio. Dėl to Iranas toks įdomus ir savitas. Būdami čia mes ir patys pasineriame į vietinį gyvenimą: nepriklausomai nuo religijos, visos moterys čia turi nešioti hidžabą, taigi ir man tenka prisidengti galvą šalikėliu. Vyrams čia viešose vietose negalima dėvėti šortų – privalomos ilgos kelnės.

Linas: Gerai, kad dabar jau vėsta orai, – vasarą, kai lauke 40 laipsnių karščio, su ilgais džinsais būtų nelinksma. (Juokiasi).

Asta: Visgi ne visų čia veikiančių įstatymų privalome laikytis: moterims Irane neleidžiama vairuoti motociklų, o ir patys motociklai šioje šalyje gali būti tik labai nedideli – iki 250 cm³ apimties ir vos vieno cilindro varikliais. O mūsų motociklų varikliai – dviejų cilindrų ir daugiau nei tris kartus didesnės apimties. Be to, aš dar ir moteris už vairo. Visgi mums buvo leista įvažiuoti į šalį, tad panašu, kad turistams šie apribojimai negalioja. Iraniečiai be galo svetingi ir smalsūs žmonės – tiek dėmesio, kiek čia, nesame patyrę niekur kitur. Vos tik sustojus žmonės klausia, iš kur atvykome, prašo kartu nusifotografuoti, vaišina vaisiais, stengiasi surasti atsakymus į kiekvieną mūsų klausimą, kviečia į svečius, kartu pavakarieniauti, pasilikti nakvynės. Nuo tada, kai prieš kelias savaites atvykome į Iraną, vos porą naktų nakvojome viešbučiuose – beveik visuose miestuose, kuriuos lankėme, buvome pakviesti apsistoti šeimose. Kvietimus gavome per socialinius tinklus. Pagrindinis jų – „Instagram“, nes „Facebook“, „YouTube“ ir „Twitter“ blokuojami valdžios. 

Namuose iraniečiai tradiciškai turi nedaug baldų – mums dažniausiai kloja patalus ant grindų, o kartais net užleidžia savo lovą, o ant grindų miegoti eina patys. Valgo jie taip pat sėdėdami ant grindų. Čia būdami supratome, kokie esame nelankstūs – išsėdėti sukryžiavus kojas prie vakarienės „stalo“ reikia nemažai valios pastangų. (Šypsosi). Šis pasaulio kraštas be galo įdomus ir vertas aplankyti.
Svarbiausia – atrasti pakankamai ryžto susipakuoti daiktus ir išvažiuoti
– Papasakokite, kaip kilo mintis išsileisti į kelionę aplink pasaulį, ir dar… motociklais?

Linas: Kelerius metus iš eilės, pavasarį, keliaudavome motociklais kartu su draugų grupe. Apvažiavome Balkanų šalis, Maroką, Gruziją, Azerbaidžaną. Pernai sugrįžę iš kelionės pasvarstėme, kad būtų smagu išvažiuoti kur nors toliau, be griežto grafiko. Pažiūrėjome į žemėlapį... Jei planuojame keliauti kažkur toli ir ilgam – teks mesti darbus, rimtai pasiruošti. Tad jeigu jau keliauti, tai aplink visą pasaulį! Įvertinome savo galimybes, pardavėme, ką galėjome parduoti, pakvietėme kelias įmones būti mūsų rėmėjais ir, kol dar Europoje nepradėjo snigti, 2016 metų spalio 15 dieną išvažiavome. 

Asta: Vienas iš pirmųjų pasiruošimo darbų buvo susiplanuoti maršrutą, kuris mums leistų vytis vasarą. Juk motociklas nėra maloniausia ir saugiausia transporto priemonė keliauti žiemą. Bandėme suprasti, kiek laiko ir pinigų mums prireiks. Pasiskiepijome nuo užkrečiamų ligų, pasigaminome naujus, daug vietos antspaudams turinčius pasus, susirinkome visus kelionei būtinus daiktus ir išvažiavome. Šiais laikais, kai internete gali rasti informacijos apie bet kurį Žemės kampelį, o visame pasaulyje pilna keliaujančių žmonių, mielai besidalijančių savo patirtimi ir atsakančių į klausimus, pasiruošti kelionei nesudėtinga. Svarbiausia – atrasti pakankamai ryžto susipakuoti daiktus ir išvažiuoti. (Šypsosi).  
Jeigu jau keliauti, tai aplink visą pasaulį! 
Visą istoriją skaitykite gruodžio mėnesio „Lamų slėnio“ numeryje (52 p.)
Parašyti