Pajuskite Sidnėjaus magiją Kita

Spalio 24, 2017. tekstas: Ieva Umbrasienė; Idėja: Karolina Aleksandravičiūtė , nuotraukos: Ieva Umbrasienė
Pirmąja susitikimo akimirką ji prisimena lyg tai būtų nutikę vakar. Sidnėjus ją pasitiko gaivališkai lengvas ir pavasarėjantis. Šiandien daugiau nei penkerius metus Sidnėjaus ritmu savo gyvenimą dėliojanti mados kūrėja, prekės ženklo „Obsessions“ įkūrėja Ieva Umbrasienė kelia stiklinę kokosų vandens už meilę iš pirmo žvilgsnio ir jau šeštus metus trunkantį romaną.

„Esu girdėjusi, kad miestai gali mus pražudyti arba atrasti iš naujo. Sidnėjus mane pasitiko plačiai besišypsodamasis. Čia sutikti žmonės nesistengė manęs pakeisti, neprašė aukotis, nereikalavo nieko išsižadėti.Tai miestas, kuriame įlipęs į autobusą sveikiniesi su vairuotoju ir klausi, kaip praėjo jo diena. 

Tai miestas, kurio centriniame parke, vidury nakties, kai nesimiega, ateini obuoliais pavaišinti oposumų. Savaitgaliais keliauji prie uolų stebėti krabų. Ir jei tik turi laisvą minutę, skubi prie vandenyno apkabinti bangų...“, – mintimis apie gyvenimą Sidnėjuje, didžiausiame Australijos mieste, dalijasi Ieva. Mergina pasakoja, kad Sidnėjaus neužtenka pamatyti – tai miestas, kurį būtina išgyventi ir išjausti. Jis susideda iš daugybės dalykų: rytinės kavos vietinėje kavinukėje, garsių pokalbių apie sportą, pasaulį ir bangas, meilės banglentėms ir kelionių link vandenyno.
Įdomiausios miesto vietos 

Wendy's Secret Garden. Viena mėgstamiausių mano vietų pamedituoti, ieškoti įkvėpimo, spalvų, grožio ir privatumo. Jei pasėdėsite čia kiek ilgėliau, pastebėsite kelias rūšis papūgų, išgirsite triukšminguosius kirus ir kukabaras. Šis sodas – ilgas ir kruopštus menininkės Wendy Whiteley darbas. Ieškodama ramybės po savo vyro mirties, ji pradėjo tvarkyti savo namo papėdėje esančią nenaudojamą žemę. Wendy neprašė jokių leidimų, tiesiog kėlėsi kiekvieną dieną ir eidavo dirbti – rinko šiukšles, sodino augalus. Jei jums pasiseks – išvysite ir pačią Wendy tyliai sėdinčią magnolijos pavėsyje.

Mahon baseinas. Vanduo – neatsiejama Sidnėjaus gyvenimo dalis. Kai pirmą kartą išsimaudžiau jūros vandens baseine uolose, supratau, kad ši vieta taps viena mano mėgstamiausių. Įstabi natūrali gamta, gaivus baseino vanduo, šalia tavęs plaukiantis jūros gyventojas... Negaliu įsivaizduoti geresnio ryto scenarijaus.

Strickland namas ir Milk paplūdimys. Viena mėgstamiausių mano vietų mieste, kurią aplankyti nieko nekainuoja. Išpuoselėtas sodas saugo mažytį paplūdimį su įstabia miesto panorama ir vaizdu į Sidnėjaus įlanką. Tai – ideali vieta piknikui ir miesto horizonte skęstančios saulės stebėjimui.

New Town rajonas. Unikalus Sidnėjaus rajonas, garsėjantis charakteringomis kavinėmis ir restoranais. Vieta, trykštanti multikulturiškumu bei originalumu, pradedant nuo šioje miesto dalyje kuriamo meno, baigiant pramogomis ir savito stiliaus gyventojais.  Beje, šiame rajone buvo filmuotas grupės „Coldplay“ klipas „Sky Full of Stars“. 

Glebe turgus.  Šiame turguje galima sutikti kuriančius vietinius menininkus, dizainerius, pradedančiuosius kulinarus ir muzikantus. Jei nenori nieko pirkti, gali tiesiog smagiai leisti laiką atsigulęs ant žolės, klausytis pripažinimo ieškančių muzikantų, užkandžiauti vietoje pirktais karštais daržovių ar mėsos pyragėliais. Šalia esančioje gatvėje daug vintažinių knygynų, sendaikčių, vinilo plokštelių parduotuvių atrodančių, lyg jose būtų sustojęs laikas.
Sidnėjaus neužtenka pamatyti – tai miestas, kurį būtina išgyventi ir išjausti
Įdomiausi vietinių gyventojų įpročiai ir ritualai

Kavos manija. Australija tikriausiai vienintelė pasaulio šalis, kurioje kapituliavo „Starbucks“ grandinė. Priežastis paprasta – australai įsitikinę, kad jų kava geresnė. Kavos kioskeliai, nedidelės kavinukės – populiarus verslas Sidnėjuje. Kavinukių savininkai vis nustebina išradingumu, įsikurdami tiesiog pastatų sienų tarpuose ar kitose netikėčiausiose miesto vietose! Beje, jei manai, kad žinai visas įmanomas kavas, atvykęs į Sidnėjų pasijusi mažų mažiausiai pasimetęs. 

Barbekiu tradicijos čia perduodamos iš kartos į kartą. Australai nesuka galvos, ką veiks per gimtadienį, savaitgalio pietus ar Kalėdas. Atsakymas aiškus – keps mėsą, daržoves, vaisius, jūros gėrybes ant grotelių. Balkone neturėti kepsnių kepimo grotelių – nesuvokiamas dalykas. 

Vegemite. Atvykėliai juokauja, kad australai pasiūlys tau paragauti nepaprastai sūrios juodos masės „Vegemite“, jei per daug kalbėsi, tačiau tai vienas mėgstamiausių valgomų išradimų, kurį mielai ragauja ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Tiesa, dažniausiai „Vegemite“ tepamas ant skrudintos duonos ir valgomas kaip sumuštinis prie kavos.

Paplūdimio šlepetės. Į darbą su klasikiniu kostiumėliu, po darbo su sportinėmis tamprėmis, į paplūdimį, pas draugus, rytinės kavos ar pieno į parduotuvę... Beveik visada vietoje visų kitų batų rūšių australai rinksis gumines šlepetes. 

„How are you?“ (liet. – „Kaip laikaisi?“) ir „No worries“ (liet. – „Nesirūpink“) šalis. Šias frazes australai naudoja beveik visur ir visada. Į klausimą „Kaip laikaisi?“ neprivaloma atsakyti išsamiai, bet jei mėgstate neįpareigojančius lengvus pašnekesius, ši frazė tikrai padės užmegzti pokalbį.
Filmai apie Sidnėjų 

„Australija“. Ši filmą privalo pamatyti visi besidomintys istorija, kultūra, žmonių skirtumais ir visą įprasminančia gamtos didybe. Įspūdinga, abejingų nepaliekanti drama, režisuota talentingojo Bazo Luhrmanno, su garsiausiomis Sidnėjuje užaugusiomis kino žvaigždėmis: Nicole Kidman ir Hugh Jackmanu.

„Medis“. Subtili drama, filmas apie žmogaus ir gamtos paralelę. Įvykus tragedijai pagrindinis dėmesys sukoncentruojamas į medį, vieną įspūdingiausių Australijos milžinų, vietinių vadinamu Moreton Bay fig.

„Muriel vestuvės“. Tai nuotaikinga komedija apie fantazijų pasaulyje gyvenančią jauną australę Murielę. Murielė laukia gražuolio princo ir svajoja apie gyvenimą Sidnėjuje. Tačiau princas kažkur užtruko, tad mergina pati vyksta ieškoti jo tarp ryškių Sidnėjaus šviesų.
Patiekalai, kuriuos privalu paragauti

Pusryčiams – žaliasis dubuo. Kadaise buvęs pramonins rajonas Aleksandrija slepia ne vieną vietinių pamiltą stilingą vietą. Aleksandrijos sodai – tai miesto ir sodo meilės išraiška. Čia dera šiltnamiai ir angliškoje telefono būdelėje besislepiantis bankomatas, teatrališkai rūdijančios metalo konstrukcijos ir žalios sodo girliandos. Tai viena įspūdingiausių vietų vėlyviems pusryčiams. Mano mėgstamiausias „žaliojo dubens“ variantas pagamintas iš avokado, skrudintų žiedinių kopūstų, brokolių, obuolių su keptais migdolais ir pankoliais. Papildoma galima užsisakyti virtą ar keptą kiaušinį. Dubens sudėtis keičiasi pagal sezoną. 

Pietums – jūros gėrybės. Didžiausia nuodėmė nepasimėgauti jūros gėrybėmis iš visų pusių vandens apsuptame žemyne. Balmoral paplūdimyje įsikūręs restoranas – tobula vieta užmiesčio romantikai ir šviežiausiai pietų lėkštei tiesiai iš jūros gelmių.

Vakarienei. Keltas, plaukiantis nuo Circular quay ir Watson įlankos. Ant įlankos kranto įsikūręs jūros gėrybių restoranas pavergs jaukia atmosfera ir vienu įspūdingiausių panoramų mieste. 

Mieste vyksiantys renginiai

Marion Hall Best paroda. Nekantrauju pamatyti vienos įtakingiausių nepriklausomų interjero dizainerių Marion Hall Best kurtus baldus, audinius ir dizaino schemas, kurios tapo įkvėpimu ne vienam garsiam šių dienų interjero dizaineriui.

Sidnėjaus festivalis. Gausus, įdomus ir visada maloniai stebinantis. Geriausias laikas pamatyti Sidnėjų – sausio mėnuo, kai miestas švenčia kiekvieną dieną. Sidnėjaus festivalis pristato didžiausius ir geriausius pasaulio spektaklius ir vaizduojamojo meno kūrinius. Miesto parkai ir skverai pasipuošia įspūdingomis instaliacijomis. 

Kasmetinis džiazo festivalis „Manly Jazz“. Džiazo festivalis, vykstantis viename gražiausių Sidnėjaus miesto dalių – Manlyje. Tai proga pasiklausyti džiazo skambesių tiesiog paplūdimyje. 
Parašyti