Arne Jacobsenas – modernizmo sinonimas Interjeras

Birželio 30, 2020. tekstas: Karolina Aleksandravičiūtė, nuotraukos: „Fritz Hansen“ archyvas
Arne Jacobsenas – dizaino pasaulyje puikiai žinoma asmenybė. Šis architektas ir dizaineris neretai vadinimas vienu garsiausių danų modernizmo meistrų. Ir iš tiesų, galybė produktyvaus kūrėjo darbų šiandien puikuojasi pasaulio dizaino vadovėlių puslapiuose, o apie jo kruopštumą, ypatingą atidumą detalėms ir išskirtinį požiūrį į kūrybą kalba ištisos dizainerių kartos.
Arne Jacobsenas visada buvo vienu žingsniu priekyje
Baltos sienos – įspūdingos karjeros pradžia 

Arne užaugo Kopenhagoje ir nuo pat ankstyvų gyvenimo dienų buvo išskirtinis vaikas. Pasakojama, kad jo kambaryje niekada nebuvo tradicinių vaikiškų piešinių ar berniukų kambariams dažnai naudojamos žydros spalvos. Jis pats nusprendė savo kambarį nusidažyti... baltai! Galbūt šiandien, XXI a., kai daugeliui itin artima minimalizmo estetika, tokiu sprendimu ir nieko nenustebintume, tačiau ankstyvajame XX a. baltos sienos dar tikrai nebuvo madingos. Šis būsimojo dizaino genijaus sprendimas – geriausias pavyzdys, kad Arne Jacobsenas visada buvo vienu žingsniu priekyje. 

Karališkojoje Danijos menų akademijoje studijavusio architekto idėjos daugiau nei pusę amžiaus formavo ne tik skandinavų, bet ir viso pasaulio dizaino sceną ir padėjo apibrėžti modernizmo esmę. Šio architekto kūryba bei inovatyvumas išgrynino ir išvystė modernizmo kryptį, padėjo pamatus suvokimui, kad dizainas gali ir turi būti neatsiejama kasdienio gyvenimo dalis, o funkcionalumas žengia koja kojon su estetika bei naujausiomis technologijomis. Jis buvo itin universalus kūrėjas, savo mažytėje studijoje kūręs nuo sudėtingų kompleksinių architektūros šedevrų, tokių kaip Danijos nacionalinis bankas, iki subtiliausių detalių pilnų mažmožių, kaip nedidukas arbatos šaukštelis jo stalo įrankių komplektui.
Viešbutis „SAS Royal“ – pavyzdinis dizaino etalonas 

Vienas žymiausių architekto kūrinių – Kopenhagą puošiantis viešbutis „SAS Royal“, pastatytas 1960-aisiais. Architektas ne tik suprojektavo patį pastatą, sukūrė jo eksterjerą, bet ir apgalvojo visą interjerą: nuo baldų, šviestuvų iki smulkiausių detalių, tokių kaip stalo įrankiai. Šis įspūdingas itin vientisas ir ištobulintas objektas iki šiandien yra dizaino etalonas, tapęs neišsemiamu įkvėpimo šaltiniu daugeliui šių laikų kūrėjų. Dar iki dabar Arne Jacobseno kūrybos kryptimi ir toliau seka ne tik skandinavų, bet ir viso pasaulio dizaino atstovai. Ir ne veltui! Juk dizaineris ir architektas Arne garsėjo ypatingu atidumu detalėmis. Kiekvieną savo idėją klientams, skulptoriams ar statytojams jis pristatydavo savo pačio rankomis nupieštomis akvarelinėmis iliustracijomis. Arne Jacobsenas buvo itin produktyvus kūrėjas – kasmet jis sugebėdavo sukurti tiek įspūdingų projektų, kiek kiti kūrėjai sukurdavo per kelerius metus. 

 Baldai, pasakojantys istoriją

Kiekvienas į pasaulį išleistas Arne Jacobseno baldas – tai galybė kruopščių skaičiavimų, atidus medžiagų parinkimas ir iki menkiausių detalių apgalvotas kiekvienas linkis. Visi dizainerio sukurti baldai turi savo istoriją. Tai ilgaamžiai daiktai, kuriems laikas, dėvėjimosi žymės suteikia papildomos vertės. Ikoniškoji kėdė „Series 7™“ ir devyni jos faneros sluoksniai užtikrina dešimtmečius besitęsiančią kokybę. 1957-aisiais dizaineris sukūrė ir garsiąsias kėdes „The Grand Prix™“. Pirmą kartą jos buvo pristatytos Danų dizaino ir meno muziejuje Kopenhagoje, o vėliau tais pačiais metais eksponuotos Milano dizaino trienalėje, kur laimėjo „The Grand Prix“ prizą. Dar vienas įspūdingas ir plačiai atpažįstamas dizainerio šedevras – impozantiškasis krėslas „The Egg“. 1958-aisiais jį Arne kūrė kaip skulptūrą, todėl įgudusi akis pastebės, kad baldas nėra simetriškas. Krėslas „The Egg“ kartu su baldais „The Swan™“, krėslu „Series 3300™“ ir kėde „The Drop™“ pirmą kartą pristatytas jau anksčiau minėtame garsiajame „SAS Royal“ viešbutyje. Šie ir dar galybė kitų dizainerio kūrinių į viso pasaulio dizaino vadovėlius įrašė Arne Jacobseno ir viso danų dizaino vardą. 
Norėdami plačiau susipažinti su Arne Jacobseno kūryba ir prekės ženklu „Fritz Hansen“, užsukite į interjero salonus „Skandinaviški interjerai“ Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
Parašyti