Creatives for Ukraine Menas

– Kažkur perskaičiau mintį, jog karo akivaizdoje kiekvienas su blogiu turime kautis ginklais, kuriuos pažįstame geriausiai, o kūrėjams, menininkams svarbiausias ginklas yra kūrybiškumas. Labai natūralu, jog pyktį, šoką, liūdesį ir skausmą nukreipiame būtent į kūrybą. Prasidėjus agresyviems Rusijos veiksmams prieš Ukrainą pro akis nepraslydo tai, kad kūrėjai, menininkai ir buvo tie žmonės, kurie vieni pirmųjų sureagavo į situaciją – socialiniai tinklai nusidažė mėlynai ir geltonai.
Akivaizdu, kad šiandien karas vyksta ne tik mūšio, bet ir informaciniame lauke, todėl „paveiksliukai“ tam tikra prasme taip pat yra mūsų ginklai. Ginklai, galintys atkreipti pasaulio dėmesį. Būtent dėl to ir pakvietėme pasaulio kūrybininkus, menininkus, autorius kaupti tokią amuniciją vienoje vietoje, kad jų darbai išeitų iš socialinių tinklų burbulų ir taptų pasiekiami tiems, kurie nori šiuos kūrinius įveiklinti kilniam tikslui – naudoti kaip plakatus, pardavinėti renkant paramą, iliustruoti informaciją apie Rusijos agresiją Ukrainoje ir t. t.
– Autoriai dalijasi savo darbais internetinėje platformoje creativesforukraine.com sutikdami, kad šie kūriniai gali būti naudojami atvirai ir be apribojimų. Svetainėje pateikiame kuruotą galeriją, iš kurios visi norintys gali parsisiųsti aukštos kokybės failus ir naudoti juos kaip plakatus renkant paramą ar kitaip iliustruojant informaciją apie Rusijos karą Ukrainoje. Šių kūrinių panaudojimo galimybės priklauso tik nuo mūsų pačių kūrybiškumo – jų gali būti begalės. Vienintelis apribojimas iš mūsų ir kūrėjų pusės – darbai negali būti naudojami komerciniais tikslais.

– Nuo pat „Creatives for Ukraine“ pradžios mūsų pašto dėžutės kas kelias minutes pildosi kūrėjų darbais. Vieni kelia klausimus, kiti – liūdesį, kartais pyktį, dar kiti nuramina ar net prajuokina, priverčia susimąstyti, akis sudrėkina ar kaktoje raukšles vagoja. Visi darbai skirtingi, bet siekia to paties – atkreipti pasaulio dėmesį į karą Ukrainoje.
Kai kurie darbai atkeliauja kartu su asmeninėmis istorijomis, kurias itin sunku ir skaudu skaityti. Tai it paminklai, žymintys autoriaus ar jo aplinkos išgyvenamą etapą, kai žemė per dieną ima slysti iš po kojų.
Taip pat gavome ir tokių darbų, kurie buvo sukurti seniau ir, atrodo, tarsi išpranašavo tai, ką šiandien liudijame. Yra ir tokių, kurie nori atkreipti dėmesį į labai konkrečius karo skaudulius: žmogaus, vaiko, moterų, LGBTQ+ teises, nepakankamą Vakarų pasaulio reakciją ir t. t.
– Per savaitę nuo platformos pristatymo sulaukėme arti keturių šimtų darbų! Iniciatyvoje kviečiame dalyvauti iliustratorius, dizainerius ir kitus vizualiojo meno kūrėjus iš viso pasaulio.



– Itin platus ir filosofiškas klausimas. Jei kalbame apie kūrybiškumą plačiąja prasme, tai šis įgūdis yra itin reikšmingas visose srityse, o karas – ne išimtis. Juk kalbame apie gebėjimą spręsti iššūkius ir į bet kokią situaciją pažiūrėti kitu kampu.
Jei kiek siauriau, kaip ir minėjau, šiandien kariauja ne tik tie, kurie spaudžia gaiduką, bet ir tie, kurie spaudžia kompiuterio klavišus. Tai, kaip mes rašome, kaip vaizduojame, kokius naratyvus kuriame apie dabartinę situaciją, tam tikra prasme tampa realybe, nuo kurios priklauso ir kokius veiksmus remdamiesi tuo supratimu darome arba nedarome.
Taip pat kūrybiškumas yra labai svarbus įrankis kovoje dėl dėmesio. Pripažinkime, šiandien gyvename didžiuliame informaciniame triukšme, kuriame turinio vienetai kovoja dėl sekundžių mūsų atidumo. Šiandien psichologai kalba ir apie tai, jog didžiulis mus pasiekiantis dokumentinės medžiagos, vaizduojančios karo žiaurumus, srautas po tam tikro laiko atbukina, tampame dalinai apatiški, nes mūsų smegenys stengiasi apsiginti nuo tokios intensyvios nuolatinės emocinės stimuliacijos. Turint tai omenyje, matau dar didesnę kūrybiškumo galią rasti vis naujų kampų ir formų kalbėti apie pasaulio problemas, kelti klausimus, spausti tuos, kurie gali, bet nesiima veiksmų, ir ieškoti sprendimų.
