Kaip sklypą iš paprasto žemės lopinėlio paversti gamtos oaze? Architektūra

Rugsėjo 8, 2021. nuotraukos: Manto Meštaro asmeninis archyvas
Ne tik vizualiai eksperimentuoti naujomis augalų formomis ir spalvomis, bet ir analizuoti mokslinę jų pusę bei šviesti visuomenę – toks kraštovaizdžio architekto, studijos „Kamanė Salvijoj“ įkūrėjo Manto Meštaro tikslas. Naujajame edukaciniame projekte „Sodas rytojui“ vyras aptaria sudėtingas augalų pasaulio problemas, o su mumis pasidalijo idėjomis, kaip kurti tvarias, apgalvotas ir estetiškas žaliąsias erdves.
Svarbiausias žingsnis projektuojant sklypą – visumos kūrimas, sako Mantas. Nereikėtų pradėti renkantis gėles, nes tai tik smulki detalė. Pradėkite nuo erdvės ar jų sekos formavimo. Labai svarbu paminėti, kad erdvė atsiranda tik ją apribojus. Nors daugelis ir mano, kad norint sukurti erdvės įspūdį reikia palikti kuo daugiau vejos, iš tiesų taip nėra, atkreipia dėmesį Mantas, – juk tuščias laukas tik ir tėra tuščias laukas. Be to, svarbu nepamiršti ir žvilgsnio aukštyn – medžiai ir aukšti krūmai labai svarbūs formuojant net ir mažiausias erdves. Turint gerai suplanuotą visumą, augalų parinkimas tampa ne toks svarbus. Ir labai gerai, kai teritorijoje yra tikslingos traukos. Tai gali būti daržo zona, pavėsinė, suoliukas ar net įdomesnis augalas. Turint tokių traukos taškų automatiškai labiau norisi būti savo sode.
Jei leidžia plotas – sklypą Mantas patartų skirstyti zonomis. Nepalikti vienos didelės erdvės, kurią galima aprėpti vienu žvilgsniu. Vertėtų pagalvoti apie didesnius medžius sklypo viduryje, galbūt sukurti paslėptą kampelį su suolu ar terasa. Jei turite itin mėgstamą augalą, galima įsirengti slaptą teminį sodelį. Tai ypač praverčia norint įnešti su visuma nesutampančių, bet labai norimų akcentų.
Mažos erdvės reikalauja daug dėmesio: jose turi būti apgalvotas kiekvienas centimetras, o kiekvienas augalas turi turėti labai aiškią funkciją ir būti kuo ilgiau dekoratyvus. Svarbiausia nepabijoti plačiai apsodintų plotų – jie suteiks vietos spalvų bei tekstūrų ieškojimams ir atradimams, o tai atitrauks žvilgsnį nuo erdvės dydžio, pataria architektas.
Pokalbį su kraštovaizdžio architektu skaitykite birželio elektroiniame numeryje
Parašyti