Kokį pasaulį paliksime savo vaikams? Mada

Gruodžio 14, 2020. nuotraukos: Dovaldė Butėnaitė
Kas gali būti mieliau už parduotuvę, kurią savo anūkams įkūrė močiutė? Už vietą, kurioje apsigyvena tik kruopščiai atrinkti, socialiai atsakingi ir savas istorijas turintys daiktai? Tvari vaikystė, atsakingi pirkiniai, kuo mažiau aplinką veikiančios medžiagos – apie tai kalba vaikiškų daiktų parduotuvėlės „Umumu“ įkūrėjai. „Žemę skolinamės iš savo vaikų“, – jaudinančią frazę apie mūsų visų planetą prisimena viena jų ir žodis po žodžio guldo savo krautuvėlės istoriją.
– Girdėjau, kad „Umumu“ – tai močiutės savo anūkams įkurta krautuvėlė. Papasakokite apie tai! Kaip ir kada viskas prasidėjo? Kaip įsižiebė ši idėja? 

– „Umumu“ – tvarių prekių krautuvėlės vaikams – idėją brandinome jau trejus metus, tačiau jai buvo lemta išsipildyti tik dabar, 2020-aisiais. Mintis įkurti krautuvėlę kilo, kai mano dukra laukėsi pirmojo mūsų anūko – norėjosi jam rasti ir suteikti viską, kas geriausia ir sveikiausia. Jau tada užsienyje matėme daug gražių drabužėlių, sukurtų mažų įmonių, pasiūtų iš organinės medvilnės arba kitų sertifikuotų (nekenkiančių žmogui ir gamtai) audinių. Lietuvoje galėjome rasti tikrai begalę gražių daiktų, bet nebuvo to, ko norėjome, kas turėtų istoriją. Atrodė, kad daiktai – žaislai, rūbeliai – pagaminti tik tam, kad nenustotumei vartoti, jie buvo greitai lūžtantys, plyštantys, gendantys, nepatvarūs, neorganiški. Laikas atidaryti krautuvėlę atėjo tada, kai baigėsi dvidešimt metų trukusi mano karjera vienoje tarptautinėje įmonėje. Buvau nusprendusi pailsėti, pakeliauti, skirti laiko sau. Tačiau, kaip vėliau pasirodė, būti ramiai – ne man. Greitai visi susirinkome, pasitarėme ir aš jau skridau į Paryžių ir Kopenhagą susitikti su tiekėjais. Tokios kelionės yra nuostabios – sutikau daug darbui ir kūrybai pasišventusių žmonių. 

– Tai kas gi gyvena jūsų parduotuvėje? Ką užsukusieji joje suras? 

 – Visų pirma, joje gyvename mes – dvi močiutės ir mano žentas Tomas. Aš dviejų anūkų močiutė, o mano kolegė Daina – net keturių anūkių! O šalia mūsų – begalė sielas džiuginančių daiktų: drabužėliai, reikmenys kūdikiams, rūbai, avalynė, žaislai, baldai... Mūsų krautuvėlė dekoruota mūsų pačių prekėmis, lentynos, prekystaliai taip pat atitinka tvarumo idėją. Mamos ir močiutės čia atras visko, ko reikia vaikams nuo gimimo iki šešerių metų. Viskas sukurta ir pasiūta mažų gamintojų, vykdančių aktyvią socialinę veiklą, tai organiniai, GOTS, OEKO-TEX ar kitais sąžiningą produktą žyminčiais sertifikatais patvirtinti gaminiai. Mediniai žaislai ar baldai taip pat sertifikuoti FSC – tai reiškia, kad panaudojus medieną baldams medžiai iškart atsodinami, nepaliekamos tuščios kirtavietės. Žaislą – minkštą zuikį – atrodo, gali nusipirkti kiekvienoje vaikų (ir ne tik) parduotuvėje, bet „Umumu“ zuikis yra iš ekologiškos medvilnės, dailiai apsiūtas ir tvarus – jis gali tapti iš kartos į kartą perleidžiama relikvija arba būti atiduotas mažesniems savo draugams. Tas zuikis – jis turi sielą. 
– Tvari vaikystė – jums svarbi tema, tiesa? Ką apskritai, jūsų manymu, tai reiškia?

 – Žvelgiant iš mūsų veiklos pusės, tai viso, ko reikia laimingai vaikystei, suteikimas kuo mažiau veikiant aplinką. Manau, daugelis yra girdėjęs frazę: „Mes nepaveldime žemės iš protėvių, skolinamės ją iš savo vaikų.“ Būtų gerai ją vis prisiminti ir pagalvoti, kokį pasaulį mes vaikams paliksime. Turime padėti jiems suprasti ir jų indėlį, paaiškinti poveikį gamtai, kai pildomas vienas ar kitas noras. Gal tvari vaikystė reiškia ir kūrybiškumą – mažiau pirkti, daugiau išsaugoti, sutaisyti, pritaikyti, pasidaryti. Prie to prisideda daiktų ilgaamžiškumas ‒ perkant kokybiškus, jie tarnauja kelioms kartoms į priekį. Gal tvarumas susijęs ir su valgymo įpročiais – geriau į lėkštę įsidėti mažiau ir po to pakartoti nei prisidėti daug ir nesuvalgius išmesti? Ir įsitraukimas į atliekų rūšiavimą – vaikai visada palaiko tokią svarbią veiklą. Ir dar daug kitų, nepaminėtų dalykų, kurie daro ir vaikus, ir mūsų žemę laimingus. 

– Kaip tvarumas pasireiškia jūsų parduotuvėje? 

 – Mes labai atidžiai atsirenkame prekinius ženklus. Vadovaujamės keliais principais – gaminiai turi būti nekenksmingi žmogui ir gamtai, įmonės turi vykdyti aktyvią socialinę veiklą. Vienos jų stato mokyklas trečiojo pasaulio šalyse, kitos sodina medžius ar remia ligonines. Dirbti su tokiais gamintojais yra didelis džiaugsmas ir pasididžiavimas. Krautuvėlėje gyvena žaislai, pasiūti iš organinės medvilnės – jie nėra tokie švelnūs kaip pliušiniai meškiukai, bet kokią emocinę naudą neša – juk nekenkia vaiko odelei, yra pasiūti už sąžiningą atlyginimą ir dar leidžia perkant paremti vieną iš daugelio socialinių veiklų. Žieminiai ėriuko batai su ėriuko kailiu viduje – visa jų žaliava surinkta iš likučių, taigi produktas pagamintas tausojant aplinką. Lietaus rūbai – čia buvo didžiausias siurprizas ir mums – iš plastikinių butelių! Ar įsivaizduojate, kokią istoriją jie atsineša? Dabar saugo mažylį nuo lietaus, bet ši lietaus striukė, kelnės, kepurė – viskas iš butelių – sunku patikėti! Kiekvienas mus pasiekiantis daiktas džiugina ir stebina. Labai gera siūlyti produktus, kurie pačiam virpina sielą. 

– Rūpinimasis aplinka svarbus ir jūsų šeimoje, tiesa? Kodėl taip svarbu vaikams nuo pat mažens pasakoti apie tvarumą? 

– Mūsų šeimoje rūpestis aplinka yra be galo svarbus ir atėjęs iš tėvų, tai jau kraujyje. Pamenu, kai buvau dar mokyklinukė, mama visada sustodavo prie netinkamai besielgiančių vaikų ir liepdavo pakelti numestą šiukšlę ir įdėti į šiukšlinę. Nors tada būdavo nejauku ir kiek gėda, baigusi mokyklą jau ir pati ramiai nepraeidavau pro šiukšlintoją. Mums visada buvo svarbu, kaip gyvens mūsų vaikai, anūkai, kokį maistą jie valgys, kokioje aplinkoje leis laiką. Juk gamtos ištekliai nėra nesibaigiantys. Aš nesuvokiu tų, kas gyvena šia diena ir visiškai nesirūpina, kas bus po mūsų. 

Visada mokėme vaikus mylėti ir saugoti gamtą. Maisto dėtis į lėkštutę tik tiek, kiek gali suvalgyti, išjungti šviesą, kai išeini iš kambario, vandenį leisti atsakingai, nešiukšlinti, rūšiuoti. Mums pasisekė – vaikai turėjo galimybę augti kaime pas senelius, žino, iš kur atsiranda morkos, pienas ar kiaušiniai. Supranta, koks mūsų ryšys su gamta ir kaip nuo jos priklausome. Šiandien mūsų vaikai anūkus veda į lauko darželį – jie ten irgi mokomi, kaip draugauti su gamta. 

– Kaip kalėdiniu laikotarpiu nepasiduoti beprotiškam pirkimo norui ir vaikams išrinkti tik kokybiškas ir reikalingas dovanas? 

– Šie metai patys mus stabdo nuo besaikio vartojimo. Kadangi žmogus pats nebegalėjo savęs sulaikyti, tą padarė gamta – privertė pasaulį sustoti ir pagalvoti, kas yra svarbu, ko mums reikia, ką galime padaryti dėl ateities. 
Parašyti