Ateitis yra dabar
Metavisata – sąvoka, kuri nuolatos kinta. Pradėkime nuo tos, kuri šiandien yra labiausiai vartojama ir naudojama. Metavisata – tai trečiojo interneto dalis, kurioje žmonės gali dalyvauti ir vykdyti kūrybinę, socialinę bei ekonominę veiklą. Klaidinga manyti, jog metavisata yra viena ir tokia pati, – šiandien jų galima rasti įvairių. Dažna metavisata yra tiesiog žaidimas, į kurį galite papulti prisijungę per savo kompiuterį. Tai labai paprasta, tačiau procesai, kuriuos juose vykdome, tikrai ypatingi ir įdomūs.
Jeigu turite jauno amžiaus vaikų, draugų ar giminaičių, turbūt esate girdėję apie žaidimus kaip „Roblox“ ar „Minecraft“. Tai tikrų tikriausios metavisatos, kuriose vyksta ekonominė veikla. O gal jau esate savo mažajam giminaičiui dovanoję kardą, nuo kurio jis tuoj pat nusirašo pridėtą kodą, o patį kardą numeta į kampą? Taip, jis tik ką gavo objektą, kurį gali naudoti virtualiojoje erdvėje. Kodas – tai virtualus kardas, suteiksiantis ypatingų galių žaidime, o gal atversiantis naujas duris į kitą pasaulį?
Kitas pasaulis, apie kurį jums jau spėjau papasakoti įžangoje, – „Decentraland“. Tai pirmasis pasaulis, kuris visas priklauso jame žaidžiantiems žaidėjams. Jis ypatingas tuo, jog jį valdo patys žaidėjai, turintys jame žemės ar vietinės valiutos MANA. Įvairios pasaulio peripetijos ir techniniai klausimai sprendžiami DAO (decentralizuotos autonominės organizacijos) principu. Norite pakeisti šiame pasaulyje esančią funkciją? Pateikite pasiūlymą ir visi dalyviai galės balsuoti, ar to tikrai reikia. Norite gauti finansavimą savo naujam projektui? Pateikite pasiūlymą ir mes visi nuspręsime, ar jums jį suteikti. Decentralande gausu žaidimų, naktinių klubų, parodų salių, parduotuvių. Čia renkasi visi ateities kūrėjai ir menininkai.
Daugelio jų istorijos nėra paprastos ar lengvai nuspėjamos. Virtualaus pasaulio privalumas – galimybė lengvai pasirinkti tapatybę. Iki tol dirbę varginančius darbus kūrėjai čia gali pasinerti į visavertę kūrybą ir tapti bet kuo, kuo tik nori. Ateities kūrėjai neturi lyties, amžiaus, rasės. Tik kiek ilgesnio pokalbio metu išdrįstu paklausti nepatogių klausimų ir visuose atsakymuose randu viena – nepritapėlio ar keistuolio titulą kūrėjai virtualiajame pasaulyje išmaino į kūrybiškumą bei autentiškumą ir atskleidžia savo ypatingus gebėjimus. Čia jie mylimi ir pripažįstami – ir nesvarbu, kas tokie yra realybėje. Juk, pripažinkite, realiame pasaulyje būtų sunku sudalyvauti mados namų „Dolce & Gabbana“ vakarėlyje.
„Dolce & Gabbana“ suknelės istorija
Į Decentralandą atvykti tikrai nėra sunku. Pirmą kartą jame apsilankiau kaip svečias – tyrinėjau pievas, užėjau į kelis muziejus. Vis dėlto norint patirti tai, kas tikrai prikausto dėmesį, siūlau susikurti savo virtualiąją tapatybę. Trečiajame internete esame atpažįstami pagal savo virtualią piniginę. Per ją blokų grandinėje bus įrašoma visa mūsų veikla. Taip pat joje galėsime laikyti savo įsigytus ar gautus NFT žetonus.
Pirmą kartą prisijungusi šiame pasaulyje nieko nepažinojau. Twitteryje pradėjau bendrauti su keliais virtualiosios mados kūrėjais, kurie man aprodė pasaulį ir papasakojo, ką jame galiu veikti. Eidama virtualiomis gatvėmis sutikdavau kitus virtualius žmones, kurie demonstravo pavydėtinas madas. Neoniniai sparnai, skraidančios auros, degantys plaukai, įstabios blizgančios suknelės – mano akys norėjo visko! Netrukus pradėjau daugiau bendrauti su čia besilankančiais ir mano piniginę papildė naujausi dizainerių kūriniai.
Nors šiame pasaulyje populiariausi dizaineriai, apie kuriuos dar greičiausiai nė nesate girdėję, tradicinės mados ženklai taip pat nepraleidžia progos monetizuoti savo kūrinių virtualiojoje erdvėje. Štai mano pirmasis tradicinės mados rūbas šioje erdvėje – „Dolce & Gabbana“ suknelė, kurią įsigijau už 40 dolerių. Žinoma, šios suknelės aš negaliu vilkėti realybėje, tačiau, kaip virtualios mados kolekcionierė, privalėjau įsigyti istorinės reikšmės kūrinį, kuris, tikiu, laikui bėgant įgaus didelės vertės.
Mėgstamiausias mados dizaineris
Jeigu paklaustumėte, koks yra mano mėgstamiausias mados dizaineris, aš iš karto atsakyčiau – Doki. Ji yra pirmoji moteris dizainerė, šioje visatoje sukūrusi moteriškų ir seksualių drabužių. Iki tol pasiūla buvo labiausiai orientuota į vyriškus avatarus ar žaidėjus, norinčius atrodyti vyriškai (nenuostabu, ar ne?), tad 25-erių kūrėja iš Anglijos netruko sulaukti pripažinimo. Moteriškiems avatarams ji suteikia galimybę keisti savo plaukus, veido bruožus, apsirengti seksualiomis suknelėmis ar apsiauti aukštakulniais. Tiesą pasakius, ji yra vienintelė, kurianti veido bruožus su putlintomis lūpomis.
Metavisatoje visi žaidėjai nori atrodyti stilingai ir unikaliai. Tačiau galimybės neapsiriboja tik drabužiais – čia galite kurti plaukus, veido bruožus, šalia esančius objektus, net judesius. 3D ir grafikos dizaineriai čia varžosi rodydami savo meistrystę, greitį bei ypatingą stiliaus pojūtį. Kadangi erdvėje neegzistuoja jokios fizikos taisyklės, kūriniai dažnai pranoksta vienas kitą. Tačiau neapsigaukite – žmonės taip pat mėgsta rengtis paprastai ir netgi atliepti savo stilių realiame gyvenime. Tik čia jie gali jaustis laisvi ir nevaržomi lyties, religijos, tautybės, amžiaus ar negalios.
Virtualiam apsipirkimui jums reikės tik kriptovaliutos, šiuo atveju – Decentralande naudojamos manos. Doki kurtų šukuosenų galite įsigyti ir už 10 manų, tačiau jeigu norite unikalaus kūrinio, kurio bus pagaminta tik 10 vienetų, teks suploti net iki 150 manų. Šiuo metu viena mana yra verta 0.6 dolerio.
Daugiau nei pramoga
Nebesulaukiu keistų replikų bei nustebusių draugų žvilgsnių. Galiu užtikrintai jums papasakoti, kodėl man staiga pradėjo rūpėti virtuali mada ir virtualus gyvenimas. Būdama šios bendruomenės epicentre, rašydama apie jų gyvenimą bei kūrybą, susipažinau su įdomiausiais žmonėmis iš viso pasaulio.
Štai mano bičiulė Neyha gyvena Indijos kalnuose. Aplink ją nėra daug veiksmo, mažai darbo. Jos artimiausia aplinka, kaip ji man sako, nė nenutuokia, ką Neyha veikia prie savo kompiuterio. Ji – populiaraus žaidimo kūrėja. Šiame pasaulyje gali laisvai keliauti, apsipirkti bei dalyvauti renginiuose, į kuriuos įprastai neturėtų galimybės nuvykti. Kitas mano bičiulis iš Libano teigia, jog Decentralandas ir jį supanti bendruomenė jam padeda gauti informacijos apie tai, kas vyksta pasaulyje. Dėl ribojimų ir ypatingos padėties šalyje vyras pasaulį gali pasiekti tik per savo kompiuterį. Jis ypač jautriai kalba apie naujas atsivėrusias galimybes ne tik jam, bet ir artimiausiai jo aplinkai. Prasidėjus žiauriam karui Europos viduryje, Ukrainos kūrėjai šiame pasaulyje surinko įspūdingų sumų savo šaliai paremti. Visi bendruomenės nariai atjautė šeimos nario skausmą ir prisidėjo prie kilnaus tikslo.
Tai tik kelios istorijos, padėjusios man suprasti decentralizuoto interneto prasmę bei tikslą. Šioje erdvėje visi galime jaustis saugiai. Galime tapti bet kuo, kuo tik norime, nepriklausomai nuo to, koks mūsų diplomas ar mūsų aplinka. Čia galime ne tik įgyvendinti savo kūrybines užmačias, tačiau, kaip pavyko mano bičiulei, pasiekti ir finansinę nepriklausomybę.
ŽODYNAS
DAO (decentralizuota autonominė organizacija) – visiškai nauja įmonės struktūra, neturinti mums įprastų valdymo organų, tokių kaip direktorius ar valdyba, taip pat pavaldumo hierarchijos. DAO įmonės veiklos elementai aprašomi pasitelkiant kompiuterinį kodą, sprendimai joje priimami balsuojant įmonės atstovams. Kodu yra įtvirtinama, kad tam tikri įvykiai ar tam tikri sprendimai bus priimti tik įgyvendinus nustatytas sąlygas. (Šaltinis: exe.legal)
Nekeičiamasis žetonas (angl. non-fungible token, NFT) – unikalus ir nekeičiamas duomenų vienetas, laikomas blokų grandinėje. Nekeičiamuoju žetonu galima ženklinti lengvai suklastojamus objektus, tokius kaip fotografijos, vaizdo įrašai ar garso įrašai, ir kitas skaitmenines rinkmenas, taip patvirtinant jų autentiškumą. Tam pasitelkiama blokų grandinių technologija, užtikrinanti nekeičiamojo žetono galiojimą. Originalios laikmenos savininkas negali uždrausti kopijuoti jam priklausančio failo. Esminis skirtumas tarp šio žetono bei grandinių bloko kriptotechnologijų yra jų nepakeičiamumas. (Šaltinis: Wikipedia)
Virtualusis pasaulis – kompiuterio simuliuota tikrovė internete, kuri išsiskiria vartotojų sukurtais avatarais. Šiuose pasauliuose galima sąveikauti su jo objektais, bendrauti bei priklausomai nuo konteksto dalyvauti įvairiose veiklose. (Šaltinis: Wikipedia)
Kriptovaliuta – skaitmeninė valiuta, leidžianti anonimiškai atlikti internetinius mokėjimus tiesiogiai tarp vartotojų (P2P), nesinaudojant bankais ar kitais tarpininkais. Kriptovaliutos yra decentralizuotos, neprižiūrimos jokios šalies valdžios institucijų ir nėra leidžiamos centrinių bankų, jų operacijų kodai kriptografiškai užšifruojami. (Šaltinis: Wikipedia)
Blokų grandinė – tai tarsi kriptovaliutos buhalterinė knyga, kurioje saugiai kaupiama informacija apie kiekvieną kada nors ta kriptovaliuta atliktą operaciją. (Šaltinis: Wikipedia)