Sovietmečiu statyto buto transformacija: pirtis balkone Interjeras

Vasario 24, 2023. tekstas: Aistė Rakauskaitė, nuotraukos: Aistė Rakauskaitė
Architektūros fotografei Aistei Rakauskaitei teko įamžinti išties neeilinį būstą Kaune. Tipinis sovietmečiu statyto daugiabučio butas buvo transformuotas į prabangius apartamentus. Projekto autorė, architektė Laima Čijunskaitė (LUNAARCH Studio) tikina, kad tokio tipo būstai turi išties daug neatrasto potencialo.
Pirmasis 155 m2 ploto buto aukštas skirtas bendravimui, jame yra erdvi virtuvės ir svetainės erdvė, su didele sala, vonios kambarys, drabužinė. Šioje zonoje vyrauja tamsesni koloritai. Antrame aukšte projektuota poilsio zona - du miegamieji, erdvus vonios kambarys, drabužinė ir sauna. Šiame aukšte vyrauja šviesūs atspalviai, kviečiantis nurimti.
Ne paslaptis, kad tipiniame sovietmečiu statytame bute vienas pagrindinių iššūkių yra gan žemas lubų aukštis, kuris sumažina erdvės pojūtį, nėra didelių langų ir šviesos. Tad architektė Laima Čijunskaitė sąmoningai pasirinko neperkrauti erdvių nereikalingomis detalėmis ar papildomomis apdailos medžiagomis. Dominuoja šviesūs koloritai. Panaudotos tik natūralios medžiagos - ąžuolinės grindys ir laiptai, korpusiniams baldams naudota ąžuolo faneruotė, užuolaidos - lininės. Patalpose panaudota daug veidrodžių, kurie dar labiau praplečia erdves, sukuria prabangos įspūdį.

Taip pat išskirtinumo butui suteikia tai, kad kiekvienas baldas, pavyzdžiui knygų lentynos, darbo stalas ar net koridoriaus staliukas buvo kruopščiai atrinkti iš gerai žinomų baldų dizainerių namų.
„Buto erdvę suvaldyti nebuvo lengva, tačiau didelį impulsą ir palaikymą jutau iš užsakovės. Abi sutarėme, kad kiekviena detalė bute turi būti apgalvota ir profesionaliai įgyvendinta, ar tai parketlentės ir grindjuostės suvedimas, ar LED apšvietimo juostos, integruotos dušo nišoje parinkimas ar saunos lentelių kvapas. Nėra nieko atsitiktinio, visi elementai kruopsčiai atrinkti būtent tam, kad suskambėtų erdvėje” - teigia architektė Laima Čijunskaitė.
Antrojo aukšto vonioje įrengtas garinis dušas. Tai alternatyva garinei pirčiai, kai yra mažiau vietos. Patalpą galima naudoti kaip dušą, o esant poreikiui, įjungti garo generatorių ir mėgautis garais. Tęsiat namų - spa tematiką, atėjo mintis įrengi ir sauną. Vietą jai architektė rado antro aukšto balkone, kuris nebuvo naudojamas. 
Sauna balkone - neeilinis sprendimas, architektei teko išspręsti ne tik estetinius bet ir funkcinius klausimus: apšiltinti patalpą, išspręsti vėdinimą, parinkti tinkamas apdailos medžiagas. Siekiant, kad į vidaus erdves patektų kuo daugiau šviesos, Laima suprojektavo berėmę stiklinę pertvarą ir duris, tad iš antro aukšto erdvių sauna matoma pilnai, sušildo ir suteikia jaukumo jausmą net ir ja nesinaudojant.
Džiaugiuosi galimybe įamžinti architektės Laimos Čijunskaitės kurtą interjerą, kuris drastiškai keičia nusistovėjusį negatyvų požiūrį į sovietmečiu statybų butų architektūrinį potencialą. Taip pat šis interjeras puikiai iliustruoja, kad neeiliniams sprendimams ribos neegzistuoja.
Parašyti