Vyrai virtuvėje Maistas

Sausio 4, 2023. tekstas: Agnė Kalinkaitė (@agne_kalinkaite)
Kai mano akis pirmą kartą užkliuvo už @lennardy karbonaros recepto tiktoke, tąsyk „netyčia“ praleidau kokią valandą varvindama akis į jo nuostabius receptus. Ir aš ne viena – Singapūro žvaigždė turi per milijoną sekėjų, kurie su malonumu stebi jo čirškinamas bulvytes ir nepriekaištingai sukamus makaronus. 

Panašu, kad tokio tipažo „vyrų virtuvėje“ šiandien pilni socialiniai tinklai. „Vyriško“ gaminimo scenarijai instagramo ir tiktoko populiariausiųjų sąrašuose rotuojasi nuolat – nuo išgyvenimo laukinėje gamtoje dorojant ir kepant žvėrį iki grilio eksperimentų namų kieme. Nuo modelių / inžinierių / menininkų, tapusių maisto ikonomis, iki namuose su vaikais gaminančių tėčių. Ši tendencija pamažu griauna tūkstančius metų galiojusią (ne)rašytą taisyklę, kad virtuvė – tai tik moters sfera. 

Nors tai tik pradžia, ji žymi tikrą socialinę revoliuciją, kuri augina kitokią valgytojų kartą.
Socialinė revoliucija prasideda virtuvėje

Jeigu jums atrodo, kad naivu spręsti apie dažniau gaminančius vyrus tik iš socialinių tinklų, galima pažvelgti ir į statistiką. Štai 2015 m. „Daily Mail“ paskelbė šalies gyventojų apklausos rezultatus, kurie atskleidė, kad britų vyrai labiau nei bet kada užsiima namų ruošos darbais – 60 procentų mielai ruošia vakarienę. Remiantis Amerikos darbo statistikos biuro tyrimu, maistą gamina apie 43 proc. šalies vyrų, o tai yra didžiausias procentas per pastaruosius tris dešimtmečius.

Kas lemia šiuos pokyčius?
  • Šiuolaikiniame pasaulyje abi lytys turi vienodų profesinių ambicijų. O kartais karjeros siekia tik moterys, vyrams patikėdamos visą buitį. Todėl namų ruošos darbus atliekantys ir gaminantys tėčiai – nauja mūsų realybė. Štai neseniai draugės klausiau, kaip ji sugeba išgyventi, kai naktimis dėl verkiančio mažylio neišsimiega. O ji man atšovė, kad rytais tėtis susirenka vaikus į virtuvę ir gamina šeimai pusryčius. Ji tuo metu mėgaujasi saldžia valanda miego, kuri kompensuoja jo trūkumą naktį. Toks darbų pasiskirstymas – nuostabus pavyzdys, kuris ilgainiui persikelia ne tik į namų virtuves, bet ir kitas socialines situacijas. 
  • Vadinamoji tūkstantmečio karta nebesureikšmina lyčių skirtumų – „unisex“ drabužiai, hobiai ar, galiausiai, pareigybės darbe ir šeimoje vienodai tinka tiek moterims, tiek vyrams. Tai persikelia net ir į konservatyvesnes visuomenes. Neseniai „Washington Post“ rašė, kad Pietų Korėjoje populiariausia kulinarinių laidų tendencija – „vyrai virtuvėje“. Visuomenėje, kur lyčių vaidmenys tebėra giliai įsišakniję, o močiutės išvaro vyrus iš virtuvės, tai didelis posūkis. Jaunosios „K-pop“ Pietų Korėjos superžvaigždės garsiai prisipažįsta, kad nors jų tėčių virtuvėje negalėdavai rasti nė su žiburiu, jie patys mielai rišasi prijuostę.  
  • Vadinamoji „foodie“ kultūros revoliucija pavertė gaminimą namuose populiariu hobiu, kuriuo norisi didžiuotis. Štai 2017 m. Švedijos Upsalos universiteto atliktas tyrimas atskleidė, kad tokie žymūs virėjai kaip Jamie Oliveris pakeitė vyrų nuomonę apie gaminimą namuose – tai tapo vyrų savirealizacijos forma ir vis dažnesne pokalbių tema su draugais ar kolegomis. 
  • Sveikos mitybos tendencija paskatino tiek vyrus, tiek moteris domėtis maistu ir gaminti. Pavyzdžiui, asmeninis treneris Kevinas Curry sukūrė paskyrą „FitMenCook“, norėdamas parodyti, kaip nesunkiai gaminti sveikus patiekalus namuose ir pasiekti savo fitneso tikslų. Galiausiai šis kanalas tapo kone populiariausiu sveikos mitybos receptų kanalu visame instagrame ir šiandien vienija daugiau kaip pusantro milijono žmonių bendruomenę. 
Taigi, vyrai virtuvėje į mūsų lėkštes neabejotinai įneš naujo polėkio ir kitokio požiūrio. Tačiau svarbiausia, kad šie vyrai / tėčiai užaugins kitokią vaikų kartą: jų sūnūs ir dukros matys kitokį vyro ir moters santykių pavyzdį. Tokia karta jau kitaip reaguos į lyčių nelygybę ne tik namuose, bet ir darbovietėje ar mokyklos suole. 

Spręsti socialinės nelygybės problemas nėra lengva – galima metų metus ieškoti sprendimų ir jų nesurasti. O galima pokyčius pradėti čia, savo namų virtuvėje. 
Parašyti